Jak probíhá výstava

Na výstavu si připravte následující doklady

1. Vstupní list (potvrzení o přijetí na výstavu přijde většinou cca 10 dní před výstavou na e-mail) – tento vstupní list je současně vstupenkou pro jednu osobu zdarma, v případě dvou přihlášených psů je vstup zdarma pro dvě osoby atd., na vstupním listu je uvedeno katalogové číslo, pod kterým budete vystavovat, den vystavení, jméno přihlášeného psa, kruh ve kterém budete posuzováni a třídu do které máte psa přihlášeného
2. Doklad o zaplacení výstavního poplatku
3. Očkovací průkaz s platným očkováním
4. Průkaz původu a výkonnostní a výstavní průkaz psa pro zapsání výstavních ocenění
5. Další doklady podle požadavků pořadatele.

Co si vzít na výstavu

Většina výstavních potřeb se dá koupit na výstavách nebo na internetu.

1. Výstavní vodítko, na které je pes zvyklý a na kterém jste na výstavu trénovali (postoj a pohyb v klusu). Pro choďáčky černé. Pokud se nechcete výstavám více věnovat a pořizovat výstavní vodítko, stačí tenký černý nebo řetízkový obojek a tenké černé vodítko.
2. Náhradní výstavní vodítko (už se nám stalo, že vodítko prasklo...)
3. Miska na vodu a lahev s vodou pro psa
4. Deka, klec, látková kennelka pro psa – prostě místo, kde bude pejsek čekat na posouzení a odpočívat
5. Ručník pro psa.
6. Kartáč
7. Pamlsky do kapsy nebo v pamlskovníku (podle toho co vám bude v kruhu lépe vyhovovat), oblíbená hračka
8. Skládací křesílka, stan
9. Hodně výstav je pořádaných venku na trávnících, proto je vhodné mít sebou holínky nebo náhradní boty a do bot, ve kterých budeme vystavovat se přezout až před vstupem do kruhu.
10. Vlhčené ubrousky, papírové kapesníčky
11. Klip, slídové pouzdro nebo spínací špendlík na výstavní číslo
12. Sáčky na exkrementy
13. Pití a občerstvení – na výstavách bývají stánky s občerstvením, ale někdy jsou dost daleko od výstavního kruhu
Jaké zvolit oblečení

Zvolte oblečení pohodlné, ve kterém se budete moci volně pohybovat (při vystavování budete běhat), ale zároveň by vaše oblečení mělo mít trošku slavnostnější ráz, jde o společenskou událost a čím je výstava vyššího typu, tím by mělo být i oblečení slavnostnější. Většina rozhodčích posuzuje v obleku, rozhodčí - ženy v kostýmku, proto i my vystavovatelé (handleři) bychom měli být vhodně oblečeni – kalhotový kostým, sukně nebo kalhoty s halenkou či slavnostnějším tričkem, šaty.............

Velmi důležité je vhodná obuv, ve které se nám bude dobře běhat i na trávníku.

K chodskému psu nevolíme černé oblečení, nejlépe pes vynikne na červeném, zeleném či bílém oblečení.

Jak probíhá výstava

Po příjezdu na výstaviště jdeme na místo, kde je přejímka psů, může zde probíhat i veterinární přejímka, ta spočívá v kontrole očkovacího průkazu. Někdy se kontrolují i čipy. U přejímky předložíme vstupní list a dostaneme katalog, kde jsou uvedeni všichni psi, kteří budou vystavováni s rozdělením do jednotlivých tříd a kruhů, jsou zde uvedeny odpolední soutěže, jaké se udělují tituly a další důležité informace o průběhu výstavy.

Na některých výstavách u přejímky psů obdržíte i složky, kde naleznete diplom, tiskopis na psaní posudku a vaše katalogové číslo (většinou je to samolepka). Pokud tyto složky nedostanete společně s katalogem, jděte ke svému výstavnímu kruhu (plán rozdělení kruhů bývá uveden v katalogu nebo na vstupním listě) a na základě vstupního listu si zde vyzvedněte před začátkem posuzování své katalogové číslo. Desky s diplomem a posudkem dostanete až po posouzení.

Teď máme až do posouzení čas, většinu času na výstavě strávíme čekáním. U větších výstav bývá zveřejněn čas začátku posuzování našeho plemene, ale čas, kdy přibližně přijdeme na řadu, spočítáme tak, že vynásobíme počet psů, kteří jsou před námi trojkou a máme počet minut. (čas na posouzení jednoho psa je cca 3 minuty, pokud je před námi 30 psů, budeme přibližně čekat na posouzení 90 minut). Najdeme si vhodné místo (nejčastěji přímo u kruhu), kde chceme mít rozložená křesílka, klec pro psa a čekáme, než přijdeme na řadu. Nezapomene dát psovi misku s vodou a vyvenčit ho, aby šel do kruhu v dobré náladě. My většinou u kruhu nesedíme, raději se jdeme projít, ale záleží, co bude lépe vyhovovat vám i vašemu pejskovi. Větší výstavy se konají v halách, kde je velký hluk a špatný vzduch a čekat tu u kruhu, není nic příjemného. Posuzování začíná psy od nejmladších po nejstarší, poté nastupují fenky, také podle věku.

Když na nás přijde řada, jsme vedoucím kruhu vyzvání k nástupu – musíme mít připnuté číslo, psa na výstavním vodítku a desky s tiskopisem pro posudek a diplomem (pokud jsme je dostaly u přejímky). Do kruhu nastupujeme podle katalogových čísel (ta jsou přidělována podle jména psa v abecedním pořadí), necháme si kolem sebe trochu místa a psa ihned postavíme do výstavního postoje. Psa máme u levé nohy, v kruhu při předvádění běháme proti směru hodinových ručiček.
Rozhodčí se většinou přivítá s vystavovateli podáním ruky a poté se už věnuje vlastnímu posuzování. Prohlédne si nastoupené psy a vyzve k předvedení psů najednou v pohybu, aby si utvořil základní přehled o konkurenci v dané třídě. Dále již posuzuje každého psa jednotlivě v pohybu, ve výstavním postoji, zkontroluje chrup, u psů varlata, případně další náležitosti dle požadavků standardu plemene (kvalitu srsti, osvalení, může změřit výšku) a podle zjištěných skutečností zadává známky. Vystavovaný pes musí na sebe nechat v klidu sáhnout, nechat si zkontrolovat zuby od rozhodčího (někteří rozhodčí rádi kontrolují zuby sami, u některých předvádíte zuby vy). Rozhodčí se vás většinou zeptá na věk psa. Rovněž mezi nejlépe oceněnými jedinci, většinou se jedná o známky výborná a velmi dobrá, stanovuje pořadí prvních čtyř jedinců a dle svého uvážení může, ale nemusí zadat výstavní tituly. Je dobrým zvykem svá rozhodnutí vystavovatelům, ale i divákům zdůvodnit. Pokud pes získá titul, který jej opravňuje na postup do dalších soutěží, měl by na to rozhodčí vystavovatele upozornit. Po posouzení obdržíte desky s diplomem a tzv. posudkovým listem, kde je v záhlaví uveden druh výstavy, eventuelně adresa pořadatele, jméno psa a chovatelské stanice, jména rodičů, datum narození, číslo zápisu, plemeno, třída, do které je pes přihlášen a jméno a adresa majitele a případně i chovatele. Ve spodní části je již samotný posudek. Ten se u jednotlivých rozhodčích značně lišit. Pokud nevyhrajeme, je slušností v kruhu popřát vítězi podáním ruky.

Pokud je naše posuzování skončeno, máme kompletní desky, jdeme si nechat zapsat výsledky do výkonnostního a výstavního průkazu. Místo, kde se zapisují výsledky, bývá dobře označeno. Pokud jsme získali nějaký titul, dostaneme u zápisu cenu – medaili, kokardu nebo pohár. Pokud nastupujeme do odpoledních soutěží, cenu dostaneme až tam. Pokud si nejsme jisti, zda nastupujeme do závěrečných soutěží, nalezneme tuto informaci v katalogu nebo nám poradí vedoucí kruhu, často nás upozorní sám rozhodčí. Do závěrečných soutěží nastupují vždy jen vítězové (dle tipu výstavy a dle vypsaných závěrečných soutěží) – oblastní vítěz, krajský vítěz, BOJ, BOB, BOV, štěně VN1, dorost VN1.......

Podrobnosti o titulech naleznete cms.athos-z-hajenska.webnode.cz/informace-o-vystavach/

,,Špatnou“ známku si nemusíme nechat zapsat.

Nástup do kruhu

Výstavní číslo si připevníme vždy na místo, kde nepřekáží nám ani našemu psovi (levá strana hrudníku nebo paže), ještě před vstupem do kruhu.
Do kruhu vcházíme vždy včas. Zařadíme se podle čísla tak, abychom měli dostatek místa my i další vystavovatel. Pokud máme málo místa, poprosíme vedlejšího vystavovatele, zda by mohl kousek odstoupit.

Při pozdním nástupu do kruhu nemusíme být posouzeni!!!
Sledujte pozorně rozhodčího, ať můžete správně reagovat na jeho pokyny. Při předvedení v pohybu, jděte tak, jak to vyhovuje vám a hlavně vašemu psovi, ale zároveň s ohledem na ostatní v kruhu. Pokud před námi běží pomalu, chvilku vyčkáme, než vyběhneme, abychom měli dostatečnou mezeru. Náš pes se nesmí v kruhu obtěžovat ostatní psy.
I při posuzování jiného psa se rozhodčí dívá po ostatních psech, proto po dobu posuzování mějte psa ve výstavním postoji.

Důležité je být klidní, nervozita se velmi rychle přenese na psa a může vám to zhoršit předvedení a tím i výslednou známku a pořadí.

Závěrem

Posuzování jednotlivých rozhodčí je subjektivní a každý rozhodčí upřednostňuje jiný tip zvířete, proto můžete na jedné výstavě být první a od jiného rozhodčí si přinést ,,špatnou“ známku.

Krajské a oblastní výstavy bývají příjemnější, vyjdou vás levněji, dostává se více cen a dárečků u vstupu. U mezinárodních výstav jde již o získání titulů a ne vždy je tam příjemná a přátelská atmosféra, na ceny jsou pořadatelé také skoupí. Než vyrazíte poprvé vystavovat svého pejska, zajeďte se na nějakou výstavu podívat, jako divák.

Pes ve výstavním postoji

Výstavní vodítko